Kaspars un Ralfs Šimkusi. Foto: Raimonds Volonts
2024.gada 16. novembrī notika LAF Standarta Automobiļu komisijas (LAF SAK) biedru pilnsapulce, kuras laikā tika ievēlēta jaunā LAF SAK padome un padomes vadītājs. Uz LAF SAK padomes vadītāja amatu pieteicās viens pretendents – Kaspars Šimkus, par kuru nobalsoja visi klātesošie biedri.
Lai noskaidrotu, kā aizritējuši pirmie mēneši jaunajā amatā, kā iesākusies jaunā sezona un kādi ir pirmie secinājumi, to portāls Go4speed šķetināja kopā ar Kasparu Šimkusu.
Kaspar, ir aizvadīti vairāk nekā četri mēneši, kopš esi LAF Standarta Automobiļu komisijas (LAF SAK) padomes vadītājs. Kā tu atskaties uz šiem pirmajiem četriem mēnešiem? Vai esi sapratis, 'kas tas par zvēru' un vai šis viss ir tas, ko tu gaidīji?
Pirmos četrus mēnešus varētu salīdzināt kā Valdībā pirmās 100 dienas (smejas). Kopumā teiktu, ka jā, esmu visu sapratis, kā griežas tas ritenis, bet ir arī pāris lietiņas, kas varbūt ir nedaudz savādākas, kā varbūt sākumā biju iztēlojies. Darbiņu padaudz, bet nu ejam uz priekšu, lēnām ieskrienamies un strādājam.
Foto: Dace Janova
Jā, darba loks ir gana plašs – jāaizbrauc pie viena organizatora, jāpazvana citam, komunikācija ar sportistiem, medijiem, dažādas tikšanās u.t.t. It kā liekas, ka nekas tāds traks, bet beigās tas darba saraksts ir gana plašs.
Kā, piemēram, notiek minirallija kalendāra sastādīšana un cik viegli vai grūti bija salikt un saskaņot šī gada kalendāru?
Visi minirallija organizatori iesūta savus vēlamos datumus, un tad mēs skatāmies, lai šie datumi nepārklātos ar kādu lielo ralliju vai ar kādu citu nozīmīgu sporta notikumu. Ja pareizi atminu, tad no šī gada iesūtītajām vēlmēm viena vai divu posmu datumus nedaudz pabīdījām, bet kopumā ar minirallija kalendāra sastādīšanu viss gāja raiti.
Vai, kļūstot par LAF SAK padomes vadītāju, bija kādas lietas, kuras uzreiz gribēji pamainīt, uzlabot? Kaut ko radikālu esi pamainījis šai sezonai, vai tomēr lielos vilcienos viss paliek kā līdz šim?
Kopumā neko radikāli neesam mainījuši, un tāds arī nebija mērķis atnākt un kaut ko uzreiz mainīt. Taču jau pēc šī pirmā minirallija posma ir uzmetums ar lietām, kuras varētu uzlabot uz nākamo sezonu. Bija mums jautājumi, kāpēc to nevar, ja īstenībā to varētu un būtu labāk, drošāk. Tāpēc centāmies svarīgāko piefiksēt, lai tā bilde liktos kopā un lai nākotnē varētu veikt kādus uzlabojumus.

Foto: Dace Janova
Mēs nevadāmies pēc tā, ka paši kaut ko izdomājam un lemjam. Mēs vadāmies pēc braucēju iesniegumiem, kuri jāsaka, ka bieži tiek iesniegti pamatoti. Mēs tos izvērtējam, izskatām, un cenšamies pieņemt lēmumu, kas apmierinātu sportistu vēlmes.
Pirmais posms aizvadīts – uz starta gandrīz 90 ekipāžas. Kādi pirmie secinājumi?
Kopumā pirmais posms aizvadīts labi. Paši esam apmierināti, arī sportisti priecīgi. Runājot par dalībniekiem, tad tur bija organizatoru noteikts maksimālais ekipāžu skaits (90) jeb tā saucamais rallija koridors. Pagājušajā gadā rekordists bija minirallijs Talsi, kur ekipāžu skaits bija 120. Sākumā pieteikumi minirallijam ''Vidzeme'' nāca gausāk, bet uz beigām jau braucēji sarosījās. Prieks, ka braukt gribētāju bija daudz. Tāpat varu pateikt, ka minirallija dalībniekiem un organizatoriem bija liels un patīkams pārsteigums, ka sacensībās ar saviem karogiem ieradās ''Rally Buhariki'', par ko Paldies viņiem.

Foto: Roberts Šivars
Jā, iespēja braukt Biķerniekos, 333 un ekskluzīvi Jūrmalas lidostā – tas priekš braucēju pieredzes un attīstības bija ļoti labi un kaut kas vēl nebijis. Uzskatu, ka Jānis izpaudās pēc pilnas programmas un ar uzviju. Nu kur kādā lielā rallijā, piemēram, ātrumposms notiek lidlaukā? Redz, pie mums minirallijā Jānis to var sarunāt.

Foto: Raimonds Volonts
Kādas atsauksmes no braucējiem pēc pirmā posmā? Nebija sūdzību, ka varbūt par ātru sākās jaunā sezona? Varbūt ne tādi ātrumposmi?
Cik es dzirdēju, tad neviens nesūdzējās, ka sezona sākusies tik agri. To arī liecina pieteikumu skaits. Cik man pašam sanāca aprunāties ar braucējiem, tad visiem viss patika un nekādu lielo sūdzību nedzirdēju. Jā, bija ekipāžas, kuras iebilda pret garākiem pārbraucieniem, bet šis nav garš pārbrauciens un rallijā, kur domāju, ka vairums braucēju gribētu startēt, tie pārbraucieni ir krietni garāki.Pastāsti, lūdzu, kā minirallijā īsti notiek pārvietošanās uz un no ātrumposmiem pa koplietošanas ceļiem? Trases malā biju dzirdējis, ka kāds jau būtu ātrāk pa sev zināmiem ceļiem ticis līdz lidlaukam un atpakaļ. Minirallija dalībnieki taču arī brauc pēc leģendas?
Jā, tieši tā. Katrai ekipāžai ir iedota leģenda, pēc kuras jābrauc uz un no ātrumposmiem. Ja tu novirzies no maršruta, kuru, piemēram, ir kāds cits sportists uzfilmējis vai nobildējis, vai arī tu neesi izbraucis cauri organizatoru izveidotajam slēptajam postenim, tā automātiski skaitās diskvalifikācija. Minirallija noteikumi principā ir tie paši rallija noteikumi, tikai mazākā mērogā (pārbraucienu un ātrumposmu kilometru ziņā). Protams, minirallijā to visu ir grūtāk izkontrolēt, bet rallijā katru novirzi tiesneši pēc GPS uzreiz redz un tur seko sodi. Arī degvielas uzpilde ir paredzēta tikai degvielas uzpildes zonā, kas atrodas Servisa Parkā. Tāpēc gribētu atgādināt visiem sportistiem pirms sacensību starta rūpīgi izlasīt nolikumu un sacensību laikā vadīties pēc Leģendas.

Foto: Dace Janova
Lai cik tas smieklīgi neskanētu, bet minirallija Cesvaine organizatori 1.aprīlī jeb joku dienā devās pie mums uz Rīgu prezentēt šo posmu (smaida). Bet, atmetot jokus pie malas, viņi ir optimistiski noskaņoti, ka viņi to grib un vēlās. Jau kopš pagājušā gada viņi regulāri apmeklēja citus posmus, smeļoties zināšanas. Šogad viņi brauca iepazīties un strādāt arī Alūksnes rallijā, kā arī piedalījās minirallijā Vidzeme. Attieksme no viņu puses ir nopietna, kas priecē. Mēs jau viņiem sākumā teicām, kas vajadzīgs, kas jāizdara, un 1.aprīlī viņi mums prezentēja šo posmu. Jāsaka, ka zaļā spuldzīte tagad deg spožāk. Līdz 1.jūnijam viņiem ir jāizdara vēl šādi tādi mājas darbi. Bet ieceres ir labas, ātrumposmi arī izskatās interesanti, tā kā, lai viņiem veicās un izdodās.
Cik strikti jūs šādos gadījumos, kad nāk jauni organizatori, skatāties uz organizatoru komandas sastāvu?
Par sacensību vadītāju tu nevari ielikt sev labi zināmu čali no garāžas (smejas). Sacensību vadītājam, drošības komisāram ir jābūt ar pieredzi vai no zināmām autosporta aprindām. Arī pārējam sastāvam jābūt tomēr ar zināmu pieredzi.

Foto: Raimonds Volonts
Komanda mums ir ļoti laba, kur katrs ir savas jomas speciālists. Kā biju iedomājies un salicis uz papīra, tā arī viss strādā. Ja no šī sastāva kāds nebūtu piekritis nākt komandā, tad domāju, ka arī pats nebūtu pretendējis uz šo amatu. Tāpēc liels paldies katram par darbu, izrādītajām iniciatīvām, degsmi kaut ko darīt, jo viens nav cīnītājs! Līdz ar to nebaidos teikt, ka man ir mēmākā komanda!
Kad nebiji šajā amatā, teici, ka ikdienā tāpat kāds tev uzzvana, pajautā pēc padoma, kādu konsultāciju u.t.t. Cik tagad bieži zvana tavs telefons, kad esi LAF SAK padomes vadītājs?
Jā, nenoliegšu, nedaudz dullāk ir palicis un zvanus saņemu biežāk. Teikšu tā, ka daudzi no minirallija dalībniekiem uzskata, ka padomes vadītājs organizē miniralliju, bet tā nav, tāpēc saņemu zvanus, kas uz mani neattiecas ne pirms, ne sacensību laikā, un kas ir jājautā tā sacensību organizatoram. Piemēram, pirms sacensībām saņēmu vienu interesantu zvanu, kur man jautāja, kas būs ar ēdinātājiem uz nākamo posmu (smaida). Protams, ka uz šādu jautājumu atbildēt nevaru. Taču uz vairākiem jautājumiem cenšos cilvēcīgi izskaidrot, ka es personīgi palīdzēt nevaru, bet varu pateikt, kas tev būtu jāizdara, kur jāvēršas. Tad lūdzu sportistiem uzrakstīt iesniegumu, kuru arī Padomē izskatām, vērtējam un balsojam. Es neko vienpersonīgi neizlemju. Viss notiek caur balsošanu.

Foto: Dace Janova
Ņemot vērā, ka jums regulāti notiek arī dažādas sapulces, tad brīvā laika arī mazāk palicis.
Tā sanāk, jā, bet nu zināju, uz ko parakstos. Līdz ar to gribētu pateikt lielu paldies ģimenei, kura atbalsta mani un ir samierinājusies, ka vismaz reizi mēnesī neierodos laicīgi uz vakariņām (smejas).
Minirallija sacensību laikā novērojami dažādi sodi. Vai bieži saņemat protestus no sportistiem?
Jāsāk ar to, ka sacensību laikā jebkurš protests/jautājums saistībā ar laikiem vai rezultātiem ir iesniedzams iesnieguma formā uz A4 lapas. Gan iepriekš, gan arī šajā posmā pierādījās, ka daudzi sūta īsziņas vai raksta Whatsapp: ''Eu, paskaties. Mums tur sods ielikts'' (smejas). Tas diemžēl tā nedarbojās. Ja gadījumā tobrīd nevar mani atrast vai arī ekipāža dodas ceļā un nevar iesniegt iesniegumu personīgi, tad var pazvanīt, pateikt, ka ir tāda situācija, uzrakstīt iesniegumu, parakstīt to un, ja nevarat iedot personīgi, tad iesūtīt man Whatsapā, kur tālāk to nogādāšu izskatīšanai.

Foto: Dace Janova
Tu esi LAF SAK padomes vadītājs, bet joprojām strādā arī kā dalībnieku tiesnesis minirallijā un LRČ rallijā. Kāpēc tāda izvēle?
Man tas patīk un, cik noprotu, arī dalībniekiem tas patīk. Kad pieteicos uz LAF SAK padomes vadītāja amatu, tad uzreiz jautāju, vai varēšu turpināt strādāt par dalībnieku tiesnesi. Ja kādam kādā brīdī nav garastāvoklis, tad vienmēr cenšos to uzlabot. Man patīk, ka varu būt tuvāk sportistiem un uzreiz saprast un redzēt tās ikdienišķās lietas, kas varbūt sportistiem nepatīk. Uzreiz redzu, ko varbūt vajag uzlabot vai pamainīt, arī komunikācija man ar katru ekipāžu ir lielāka. Uzskatu, ka gan man, gan arī braucējiem šāda tieša komunikācija nāk tikai par labu.

Foto: Dace Janova
Draudzīgas attiecības laikam ir pamatu pamats veiksmīgai sadarbībai.
Tieši tā. Man ļoti patīk, kad man pasaka ''Čau''. Tāpēc, cienījamie sportisti un pārējie, lūdzu nesakiet man ''Sveiki'' vai ''Labdien''. Esat tādi paši, kā es. ''Sveiki'' un ''Labdien'' jūs varat lietot, rakstot iesniegumu, bet ikdienā droši varam komunicēt draugu formā (smaida).
Pirmais posms aizvadīts, bet saprotu, ka jums tas darbs ar to nebeidzas un ar katru dienu darbu paliek aizvien vairāk.
Jā, šobrīd gatavojamies autosprinta kausa 1.posmam, plānojam minirallija dienu, bet tur šobrīd vēl nav viss zināms līdz galam. Viens posms ir beidzies, bet ritenis griežas tālāk un darbs turpinās. Paralēli jau strādājam gan pie šīs sezonas noslēguma balles, gan jau skatāmies uz nākamo sezonu, kur arī ir savi lielie plāni, ieceres.

Foto: Raimonds Volonts
Kādi plāni?
Ja viss izdosies, tad tas būs mēmākais pasākums (smejas). Šobrīd paralēli meklējam nākamajai sezonai gan ģenerālsponsoru, gan atbalstītājus, tāpēc, ja kāds ir ieinteresēts iesaistīties un sadarboties ar mums, droši var rakstīt, zvanīt. Ja šogad viss izdosies no dalībnieku un organizatoru puses, tad nākamā sezona varētu būt ļoti jaudīga. Mums ir arī plāns un doma nākamsezon kādai no labākajai un visvairāk progresējošākajai (ne obligāti ātrākajai) minirallija ekipāžai palīdzēt nokļūt rallijsprintā vai lielajā rallijā. Bet par šo ideju kaut kad citreiz. Līdz to gribētu minirallija braucējiem pateikt, ka ir jātrenējas un jāpierāda sevi no labākās puses ne tikai braucot rallijā, bet arī piestrādājot pie savas publicitātes, atpazīstamības. Tas zināmā mērā var arī izšķirt to, vai nākamgad pirmo reizi notiks minirallija čempionāts. Ieceres un idejas mums ir, un pie tā strādājam, bet arī braucējiem ir jāpiestrādā, lai potenciālajiem atbalstītājiem nākamgad būtu interese, un lai nākamgad minirallijs vairs nebūtu tikai kausa izcīņa, bet gan jau čempionāts.
Vai jūs, piemēram, sociālajos tīklos sekojat līdzi sportistiem, ko viņi dara ikdienā?
Protams, nevienam apzināti nesekojam, bet nu katram mums tas draugu loks ir plašs, tāpēc sanāk pasekot līdzi. Tāpēc gribētu tiem sportistiem, kuriem ir gada licence, likt aizdomāties par to, kā tu sevi pozicionē ārpus trases. Neieteiktu piedalīties sacensībās, kas nav saskaņotas ar LAF, jo tā var zaudēt savu licenci. Tāpat ieteiktu pārdomāt, ko braucēji, kuriem tobrīd ir šāda gada licence, publicē savos sociālajos tīklos, kas saistīts ar braukšanu. Tam ir domātas trases. Pierādi sevi trasē, nevis uz koplietošanas ceļiem. Zinu, ka dažiem patīk savos sociālajos tīklos izlikt video vai attēlus ar kādu pārgalvīgāku braukšanu, bet tas var vēlāk atspēlēties. Tāpēc liekat video un rādiet citiem, kā jūs braucat trasē, drošā vidē, nevis driftējot pa ielām vai stādot ātruma rekordus. Ir daudz disciplīnas, kurās var piedalīties un demonstrēt savas prasmes.

Paldies par sarunu, un veiksmi darbā!
Paldies. Iesim kopā, roku rokā, un gan jau viss būs kārtībā!
Paldies. Iesim kopā, roku rokā, un gan jau viss būs kārtībā!